Kalendář akcí

Sparta otočila derby !!!

11.04.2015 21:30

Drama to bylo nečekaně velké. Fotbalisté Slavie odmítli roli jasného outsidera 283. pražského derby a na Spartu si v utkání 23. ligového kola pěkně vyšlápli ... Hned ve 4. minutě derby začalo šokem. Momentálně nejlepší ligový kanonýr Milan Škoda byl sice zcela sám, neuvěřitelně snadno však přešel přes oba letenské stopery a svůj útočný výlet zakončil přesnou střelou mezi Štěchovy nohy. Svou čtrnáctou trefou v ročníku zajistil podceňované Slavii bleskové vedení. Spartou to zacloumalo, ne že ne. Třeba Tamásův průnik z místa levého obránce až do vápna soupeře znovu demonstroval, jaké problémy letenská defenziva má. Prapor favorita zkusil pozvednout unikající Kadlec, stoper Latka ho ovšem za cenu žluté karty skolil včas. Kadlec pak došel pro nadějný přímý kop, Vácha z něj pálil jen do zdi. Pořádnou ránu na bránu vyslal až Dočkal, ale přesně do míst, kde stál Berkovec. Na druhé straně byl stále při chuti Škoda a po rohu hlavou zamířil těsně vedle. A ve 33. minutě z otočky z dobrých dvaceti metrů trefil břevno ! Další závar pak domácí uhasili jen se štěstím. Druhý poločas začal křečovitou snahou Sparty o vyrovnání - gól ale mohla dát znovu Slavia. Hrubý běžel sám na gólmana a jen skvělý Štěchův zákrok favorita zachránil. Letenské trápení skončilo až v 66. minutě. Lafata nabil Dočkalovi, jeho střelu vyrazil Berkovec jen před sebe a právě Lafata byl u odraženého míče dřív než Latka a došťouchl ho do branky. Tím začal velký tlak sparťanů, kteří však ne a ne přidat vítězný gól. Rozhodnutí přinesl až třináctý rohový kop Sparty. Rozehrál ho Dočkal, Costa vybojoval míč pro Brabce a ten zblízka vstřelil vítěznou branku.

AC Sparta Praha - Slavia Praha 2:1 (0:1)

Branky : 66. Lafata, 89. J. Brabec - 4. Milan Škoda

ŽK : Kadlec, Konaté - Latka, Baéz, Kenija, Berkovec, Hrubý      Diváci : 18 665 (vyprodáno)

Sparta : Štěch - Mareček (57. Konaté), J. Brabec, Holek, Costa - Matějovský (77. Řezníček), Vácha - V. Kadlec (90. Kováč), Dočkal, L. Krejčí - Lafata

>>

Sparta v derby potvrdila jasnou nadvládu !

12.04.2014 17:30

Sparta hned v úvodu přivítala rivala přímým kopem Krejčího, na němž si Černý smlsnul. Domácí byli podle očekávání aktivnější, Lafata vystřelil nejdřív z dálky a pak jeho nadějnou hlavičku po Krejčího centru obránci zblokovali. Slávisté evidentně neměli ambice útočit, zato na svojí polovině bránili jako jeden muž, takže favorit se musel tlačit do plných. Hušbauer zkusil vypálit z dálky a Černý měl co dělat, totéž se opakovalo při střele Váchy. Po rychlé kombinaci měl šanci Hušbauer, ale netrefil branku. Než se naplnila půlhodinka, Sparta vedla. Zaslouženě, pro gól si cílevědomě došla. Hušbauer po křídle uvolnil Krejčího, jehož centr snad mohl Černý mít. Balón však prošel až ke kapitánu Lafatovi, který ve skluzu vstřelil svůj první gól v derby. Až poté se o úvodní šanci Slavie postaral exsparťan Juhar, který z přímého kopu málem zaskočil Vaclíka. Letenští dál sázeli na nápaditou kombinaci, jež jim často vycházela. Těsně před přestávkou se za obranou sám před Černým objevil Krejčí, ale šance se lekl a brankáře přeloboval slabě a nepřesně. Slavia potřebovala být víc nebezpečná brance soupeře, a tak o přestávce zůstal v kabině neviditelný Čonka a na hřiště přišel druhý útočník Necid. S Juharovou tečovanou střelou pak měl Vaclík spoustu práce. Spartě se otevíralo více prostoru k brejkům. První šanci Costa překombinoval, střelu Dočkala pak sešívaní odvrátili na roh. Po něm už zahřmělo. Dočkal našel před vápnem Hušbauera, jehož střelu do středu branky Neves špičkou kopačky tečoval mimo dosah nešťastného Černého. Slávistům bylo ještě hůř, když jejich odchovanec Dočkal po Hušbauerově asistenci zvýšil na 3:0. „Druhá liga, taky liga, Slavie!" - skandování sparťanských fanoušků se tak zarylo hodně hluboko do slávistických duší. Tím spíše, že sparťani hned po zápase navlékli trička s nápisem Vládci Prahy ...

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha  3:0 (1:0)

Branky : 29. Lafata, 53. Hušbauer, 77. Dočkal

ŽK : Matějovský - Boudjemaa, Čonka    Diváci : 19 089 (vyprodáno)

Sparta : Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Vácha, Matějovský (72. Mareček) - Dočkal, Hušbauer, L. Krejčí (81. Přikryl) - Lafata (87. Juliš)

>>

Vítězná série na Slovácku zachována !

06.04.2014 21:15

Hosté se sice prosazovali po křídlech, kde byli hodně aktivní Dočkal s Krejčím, ale ve vápně byl často jen osamocený Lafata. Ten se dostal do první šance, ale po Dočkalově centru hlavičkoval nad. Po půlhodině hry se nejlepší nahrávač ligy Dočkal rozhodl sám vyzkoušet pozornost brankáře Heči. Navedl si míč ve vápně na levačku a pálil k bližší tyči, jenže gólman konečky prstů vytěsnil míč přímo na tyč. Konstrukce branky pomohla domácím i po tečovaném centru Costy v závěru poločasu. Hned po změně stran Heča vychytal Lafatu, který dostal skvělý dlouhý pas od Dočkala za obranu. Spartu vysvobodil až po hodině hry Krejčí. Po Dočkalově přihrávce si připravil míč na svou silnější levačku, střelu skryl za obránce a po zemi se trefil přesně ke vzdálenější tyči. Slovácko se pokusilo odpovědět po signálu z přímého kopu, ale Petr trefil jen hradbu těl před sebou. Vzápětí zahrával další přímý kop Valenta a jeho střelu odvrátil sparťan Hušbauer vysoko zdviženou rukou, ale sudí Jech penaltu neodpískal. Vaclíka v brance Sparty pak prověřil Petr svým volejem po Divišově centru, ale střele chyběla razance. Neuspěl ani Valenta, a tak se Sparta závěrečnému tlaku Slovácka ubránila a potvrdila nejlepší obranu v lize. Na jaře neinkasovala už popáté.

1. FC Slovácko - AC Sparta Praha  0:1 (0:0)

Branka : 59. Krejčí

ŽK : Diviš - Holek, Costa    Diváci : 7127

Sparta : Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Dočkal (90.+2 Brabec), Hušbauer (80. Přikryl), Vácha, Mareček, Krejčí (89. Konaté) - Lafata

>>

Sparta překvapení nedopustila !

30.03.2014 21:15
>>

Klopýtnutí na ostravských Bazalech ... !

22.03.2014 19:00

Ostravské sliby nezůstaly jen na papíře. Baník se favoritovi vzepřel aktivní hrou, při níž nebyl prostor pro sparťanský tlak. Hosté byli častěji u míče, ale to bylo všechno, s čím se mohli spokojit, a v úvodní půlhodině na Pavlenku pořádně nevystřelili. Domácí kontry měly nádech nebezpečí. K dokonalosti je v 33. minutě mohl dovést Štěpán, ale po brejku s Kukecem trefil tyč za překonaným Vaclíkem a odražený balon poslal Krmenčík vysoko nad. Hned z protiútoku dunělo břevno i na druhé straně: Matějovský se do míče opřel z dvaceti metrů a Pavlenku zastoupila branková konstrukce. Teprve v závěrečné pětiminutovce první půle přichystala letenská ofenzíva domácím horké chvilky. Lafatovu teč z několika metrů reflexivně nohou vyrazil Pavlenka a pravou rukou vytáhl i Kadeřábkovu dorážku. Baník si ale více hru Sparty vnutit nenechal. Těsně před pauzou ji z dalšího brejku provětral Krmenčík, jenže velkou příležitost pokazil hrubě nepovedenou střelou. O poločase hrozilo, že kvůli výtržnostem fanoušků bude zápas předčasně ukončen, nakonec však se zpožděním druhá půle začala. Na ostravskou defenzívu i nadále neplatil sparťanský postupný útok. Zhuštěný střed pole se tak pokusil prostoupit individuálním průnikem Matějovský, ale z dobré parkety mu rána nesedla a o metr minula pravou tyč. Sparta byla zranitelná z rychlých protiútoků. Třetí bleskový výpad už Baníku vyšel: Foltýnovu technickou střelu po Gregušově lobu za obranu Vaclík vyškrábl jen ke Škutkovi a bývalý slávista zblízka otevřel skóre. Ostrava se pak pod zvýšenou iniciativou Sparty byla nucena stáhnout do obranné ulity, ale výrazná územní převaha byla jalová. Pražané dokázali otevřít defenzívu soupeře poprvé prakticky až v 79. minutě a střídající Juliš po Krejčího centru z levé strany tečovanou střelou hned i srovnal. Baník i v závěru úpěl pod náporem lídra, Costa se po rohu dral ke gólovému voleji, ale trefil jen obličej domácího Frydrycha. Ostrava se však už ubránila, a i když protáhla čekání na výhru na dvanáct utkání, tak v boji o záchranu získala cenný bod.

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha  1:1 (0:0)

Branky : 52. Škutka - 79. Juliš

ŽK : Krmenčík, Sukup, Vengřinek - Kadeřábek, Hušbauer    Diváci : 14 130

Sparta : Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal (60. Konaté), Hušbauer, Matějovský (69. Juliš), Krejčí - Lafata (83. Vacek)

>>

Mátožný výkon v Příbrami zachránila "Zápova" penalta.

15.03.2014 20:50

Sparta přijela do Příbrami bez zraněných Krejčího, Bednáře a Přikryla. Zpočátku to nebylo znát, už ve 4. minutě vypálil Hušbauer z úhlu, ale Hruška míč vytěsnil. Favorit si vytvořil územní převahu, ale nedokázal se prosadit v koncovce. Ještě blíže ke gólu však byli o dvě minuty později domácí. Řezníček si poradil s Holkem, postupoval sám na bránu, ale zbrkle pálil nad břevno. Právě on dělal sparťanským zadákům největší problémy. Sparta převzala iniciativu a po přihrávce Kadeřábka měl šanci opět Hušbauer, ale pálil vedle. Domácí bránili houževnatě a Pražanům, kterým chyběly pohyb i rychlost, nenechali kousek volného prostoru. Trpělivě čekali na brejky. Další příležitost přišla po půl hodině, kdy opět zaútočil Řezníček. Chytře obstřelil Vaclíka ke vzdálenější tyči, ale míč ji o kousek minul. Další minuty pak patřily hostům, ale jejich tlak byl bezzubý. Krátce po změně stran mohli jít do vedení opět domácí. Řezníček se po rychlém protiútoku dostal k hlavičce, Vaclík míč neudržel, ale Volešák kolem něj jen projel po trávníku. Sparta zvýšila obrátky, ale vyloženou šanci si nedokázala vytvořit. Mareček pálil jen do Hruškových kolen, Kadeřábek v záklonu hlavičkoval nad branku po centru Váchy. Hodně se zlobil Dočkal, když v souboji s ním zahrál Stratil rukou, ale sudí to neviděl ... Sparta dál marně dobývala domácí šestnáctku, s přibývajícím časem byli hráči stále nervóznější, víc diskutovali, než vymýšleli, jak vyzrát na pozornou domácí obranu. Lafata se sice dostal dvakrát ke střele, ale neuspěl. Až deset minut před koncem nesmyslně strčil Zápotočný v šestnáctce do Hušbauera a Lafata pálil z pokutového kopu na druhou stranu, než se vrhl Hruška. Nešťastník Zápotočný měl ještě v závěru velkou šanci vyrovnat, ale svůj pokus z bezprostřední blízkosti nasměroval pouze do sparťanského gólmana Vaclíka.

1. FK Příbram - AC Sparta Praha  0:1 (0:0)

Branka : 80. Lafata z penalty

ŽK : Zápotočný, Jugas, Volešák, Hájovský - Matějovský    Diváci : 6267

Sparta : Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal (86. Vacek), Matějovský (78. Juliš), Mareček (65. Konaté), Hušbauer - Lafata

>>

Sparta zaslouženě převálcovala plzeňského obhájce !

09.03.2014 22:30

Jako na svištící centrifuze si musela připadat Plzeň, neboť Lavičkův tým rozpoutal od prvních vteřin ostře sledovaného šlágru hotovou smršť, z níž šla hostům hlava kolem. Hlavně jejich obráncům, kteří nestíhali, všude byli o krok či dva druzí a s ofenzivou Sparty si nevěděli vůbec rady. Názorným dokladem byla akce předcházející vedoucímu gólu Pražanů. Parádní svou jednoduchostí i tím, jak protivníka dokonale zaskočila. Matějovský kolmicí poslal vpřed Costu, jenž pomalu od brankové čáry našel v šestnáctce zcela volného Přikryla, který už po osmi minutách otevřel skóre. A za čtyři minuty mohla jít Plzeň do kolen úplně, neboť pro změnu nechala neobsazeného Lafatu a nabídla mu tolik volnosti, že sparťanský kapitán mohl po akci Kadeřábka a jeho tečovaném centru v poklidu rozvážit, ke které tyči vypálí. Ke smůle své i Sparty vybral stranu, kde stál Řezník, jenž jeho střelu tělem vyrazil. I tento strohý výčet dvou nejzajímavějších situací v samém úvodu střetnutí ovšem dokládá, že se hrálo výhradně v domácí režii. Logicky, protože Pražané byli pohyblivější i důraznější, jejich obrana pracovala spolehlivě a přitom stačila zakládat útočné akce, středová řada naprosto ovládla hru, neboť získávala většinu míčů, která dál přesně rozdělovala, kombinaci dávala nápady i překvapivé řešení. Třeba zpětnými přihrávkami od čáry do šestnáctky uváděli domácí plzeňskou defenzivu do stavu nejvyšších zmatků, takže bylo až s podivem, že zvýšení náskoku a zasloužené zúročení vytrvalé sparťanské převahy do přestávky nepřišlo. Vždyť Uhrinův tým se k fotbalu vůbec nedostal a mnohdy se bránil jen odkopy nazdař bůh ... Režie druhé půle byla dána už po dvou minutách. Hořava totiž u půlící čáry zcela zbytečně fauloval Hušbauera, dostal druhou žlutou a musel ze hřiště. Plzeň se sice v oslabení zmohla na pár výpadů, na zvrat však v žádném případě neměla. Největší šance na vyrovnání se jí nabídla po rohovém kopu a Wágnerově hlavičce. Jenže u tyče vyskočil včas a patřičně vysoko Costa, takže největší příležitost hostů zmařil. Sparta za panující konstelace, která jí vyhovovala, pochopitelně hlídala vedení, ale přitom bytostně toužila po pojištění náskoku. A měla k tomu hned několikrát blízko. Hašbauer však na Bolka nevyzrál, Lafata bránu netrefil, Váchova střela z trestného kopu prosvištěla těsně kolem tyče a střídající Bednář proti výtečnému Bolkovi také nepochodil. Rozřešení duelu tak nakonec nabídla sama Plzeň. Šest minut před koncem totiž vyfasoval Ďuriš druhou žlutou a také on byl vyloučen. V devíti mužích už pochopitelně neměli hosté nárok, i když se v závěrečném hektickém vzepětí o zázračné vyrovnání pokusili a po dvou standardních situacích po něm  skutečně sahali. Ale ani Horváthův trestný kop, ani příležitost Hejdy už na výsledku a zasloužené výhře Sparty nic nezměnila.

AC Sparta Praha - FK Viktoria Plzeň  1:0 (1:0)

Branka : 8. Přikryl

ŽK : Vácha, Přikryl, Lafata - Hořava, Řezník, Ďuriš, Procházka, Limberský   ČK : 48. Hořava, 84. Ďuriš    Diváci : 18 712

Sparta : Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Hušbauer (89. Mareček), Vácha, Matějovský - Dočkal, Přikryl (90.+2 Vacek) - Lafata (76. Bednář)

>>

Klokany znovu popravil Lafata ... !

01.03.2014 20:40

První šanci zápasu měl Matějovský, který se netradičně objevil až na hrotu za obranou klokanů, dostal se však až příliš blízko Berkovcovi a nedokázal gólmana prostřelit. O chvilku později měl na druhé straně podobnou šanci Lietava, také Vaclík proti němu vyběhl včas. Po úvodní čtvrthodince přešla Sparta do ofenzivy a vytvořila si několik standardních situací. Po jednom z rohů Marečkova tečovaná střela skončila těsně vedle, Váchův přímý kop směřující do šibenice pak Berkovec zázračně vyškrábl. Skóre se tedy změnilo až ve 24. minutě. Lafata přiťukl míč Hušbauerovi a letenský záložník se trefil podesáté v sezóně. Vedení Sparty mohl zvýšit Přikryl a jeho střela mimo hosty brzy zamrzela. Pět minut po prvním gólu se do šance dostal znovu Lietava, vypálil sice nepřesně podél branky, míč ovšem trefil stopera Holka a od něj se odrazil do vlastní sítě. Klokani tak v derby dál žili a dalšími útoky dávali najevo, že se lídra nebojí. Jakmile se však hosté dostali ke své kombinaci, klokani jí odolávali jen se štěstím. V závěru poločasu se Holek mohl trefit i do správné branky, Berkovec ovšem znovu čaroval a Holek i Brabec po vzájemné srážce hlavami dostali slušivé obvazy. Zatímco Holek ve druhém poločase pokračoval alespoň deset minut, než pustil na hřiště Švejdíka, Brabec už zůstal v kabině rovnou a místo něj nastoupil Cseh. V 60. minutě měl po rohu velkou šanci Costa, v pádu ovšem prázdnou branku netrefil. Favorit už ve druhé půli nehrál moc dobře, a tak musel na hřiště přijít žolík Bednář. Sparta šla v 72. minutě podruhé do vedení. Lafata uvolnil do křídla Costu, levý obránce přesně odcentroval a Lafata hlavou také vstřelil svůj desátý gól v sezóně. A byla to trefa vítězná, takže letenský kapitán rozhodl oba vzájemné zápasy v sezóně.

Bohemians Praha 1905 - AC Sparta Praha  1:2 (1:1)

Branky : 29. vlastní Holek - 24. Hušbauer, 72. Lafata

ŽK : Jindřišek, Kailna    Diváci : 5000

Sparta : Vaclík - Kadeřábek, J. Brabec, Holek (55. Švejdík), Costa - Mareček (64. Bednář), Vácha - Matějovský, Hušbauer, Přikryl (89. Vacek) - Lafata

>>

Snadná práce se Zbrojovkou.

24.02.2014 18:20

Sparta začala svižně. Dočkal hned ve třetí minutě hledal před odkrytou brankou Krejčího, ale Pernica zasáhl včas. Moc dlouho ovšem Zbrojovka neodolala. Krejčí se sice při centru zranil a musel střídat, z následného rohu si ovšem Dočkal připsal již dvanáctou asistenci a hlavičkující Kadeřábek zase první gól v sezóně. Domácí měli výraznou převahu, Lafata trefil v akrobatické pozici břevno. Své chvíle se ovšem dočkal vzápětí. Janotka srazil Costův centr rukou a kopala se penalta, z níž sparťanský kapitán vstřelil svůj jubilejní 130. gól v nejvyšší soutěži. A to ještě mohlo Lafatu mrzet, že mu Dočkal nepřihrál před prázdnou brankou. Po přestávce si všechno vynahradil a v 52. minutě se prosadil hlavou po Costově centru. Skórovat mohl i exbrněnský Holek, po jehož hlavičce míč dvakrát poskočil na břevně. Lídr tabulky si už ale výhru pohlídal. Na 4:0 ještě v samotném závěru upravil střídající Kamil Vacek.

AC Sparta Praha - Zbrojovka Brno   4:0 (2:0)

Branky : 17. Kadeřábek, 30. Lafata z pen., 52. Lafata, 90. Vacek

ŽK : Dočkal - Schuster, Janotka, Šisler, Šumbera    Diváci : 7532

Sparta : Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Mareček, Matějovský (68. Bednář), Hušbauer - Dočkal, Krejčí (17. Přikryl) - Lafata (82. Vacek)

>>

Matějovský gólem roku trefil Spartě zlaté body v Jablonci !

30.11.2013 22:15

Sparťané vyrukovali s očekávanou sestavou, kapitán Lafata se poprvé od lednového přestupu představil v Jablonci, odkud na Letnou přišel. A jenom necelé čtyři minuty trvalo, než se Lafata trefil... Spartě vyšla prakticky hned první akce v zápase. Míč putoval z nohy na nohu většiny záložníků, Dočkal uvolnil do vápna Hušbauera a jeho finální přihrávku exjablonecký kanonýr zblízka proměnil v první gól. Jablonec ovšem velmi snadno skóre otočil. Nejprve Piták uvolnil do křídla Kubistu a ten střelou k bližší tyči vyrovnal. Domácím stouplo sebevědomí a kuli železo, dokud bylo žhavé. Vaněk vypíchl míč Kadeřábkovi, který souboj podcenil, a reprezentační záložník pak lobem nad brankáře Vaclíka strhl vedení na stranu Jablonce. Vaněk pak měl velkou šanci i ve 38. minutě, ale tentokrát Vaclíka z úhlu nepřekonal. Během desetiminutovky po přestávce nic nenapovídalo tomu, že by měla Sparta vývoj otočit, a tak žolík Bednář musel přijít na hřiště dříve než obvykle. Přinesl hostům štěstí, byť se na vyrovnání přímo nepodílel. Jablonecký Čížek zkazil standardní situaci a Letenští pláchli do brejku. Dočkal uvolnil Krejčího a ten prudkou střelou k tyči vyrovnal. Vzápětí si mohl Hušbauer dát po Čížkově centru vlastní gól, ale hosty zachránila tyč. Při tutovce Loučky pak hosty spasil Vaclík, což byl klíčový zákrok zápasu. Spolupráce střídajících hráčů pak vynesla Spartě vedení. Bednář vybojoval míč pro Matějovského, který byl na hřišti pouze minutu. Z rohu před šestnáctkou přeloboval Valeše a bude kandidovat na gól roku ! Jablonec měl i smůlu, Hubník napálil břevno. Před koncem pak byl po druhé žluté kartě vyloučen Beneš, takže domácí dohrávali o deseti. A na vyrovnání už neměli.

FK Baumit Jablonec - AC Sparta Praha   2:3 (2:1)

Branky : 15. Kubista, 25. Vaněk - 4. Lafata, 58. Krejčí, 78. Matějovský

ŽK : Beneš - Costa, Vácha   ČK : 86. Beneš     Diváci : 3553

Sparta : Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Mareček (57. Bednář), Vácha - Dočkal, Hušbauer (77. Matějovský), Krejčí (89. Přikryl) - Lafata