Kalendář akcí

Sparta zachránila remízu, v boji o titul však nastaly komplikace ...

26.04.2013 22:30

Nováček z Vysočiny dělal Spartě zase problémy. Jihlava nejenže držela dlouho domácí v šachu, ale hlavně jim toho moc nedovolovala. Jejich ofenzivní snažení eliminovala už v uctivé vzdálenosti před šestnáctkou, takže na „navrátilce" Blažka nešla pořádná střela, natož aby se snad před jeho bránou zrodila nějaká šance. To proto, že hosté napadali Letenské už na jejich na polovině, zhušťovali střed hřiště a nedovolovali jim kombinovat, na dirigenta Matějovského si dávali náramný pozor a na střelce Lafatu ještě větší. Sami pak čekali na příležitost, která se nabídne... V 21. minutě skutečně přišla, neboť Jungr se rozběhl sám proti gólmanovi Vaclíkovi. Z volného prostoru však byl tak zaskočen, že se slibné možnosti zalekl, takže vracející se Vácha jeho střelu pohodlně zblokoval. Alespoň náznak nebezpečné příležitosti to byl, zatímco Sparta, do jejíž sestavy se vrátil uzdravený Krejčí, se ani na takovýto náznak za celou první půli nezmohla. Však také trenér Lavička hned několikrát povstal, založil ruce v bok a nevěřícně se díval, co to jeho svěřenci předvádí. Po změně stran proto poslal na trávník i Kweukeho, ale ani kamerunský tank se proti dobře organizované jihlavské defenzívě nedokázal prosadit. Po hodině hry přišly pro Spartu dvě minuty hrůzy, během nichž se zrodilo šokující překvapení. Po centru Josla totiž srazil nešťastník Jarošík balón za Vaclíkova záda. Pohromě však neměl být konec, neboť dvě minuty poté se opřel do Masopustovy přihrávky Vaculík a trefou od tyče vedení Jihlavy jistil. Teprve v ten moment se domácí probrali a stejně bleskově vyrovnali. Lafatův gól je probudil, Bednářova branka, jež přišla po pár desítkách sekund, je vyburcovala k ještě větší ofenzívě. Navrátilec Blažek se ovšem při hektickém závěrečném náporu Sparty hned několikrát zaskvěl a především díky němu ubránila Jihlava nakonec překvapivou remízu.Ta pochopitelně hodně nabourala mistrovské propočty a plány Pražanů, kteří sice dokázali vstát z mrtvých, ale bod je pro ně v konstelaci panující na špici tabulky evidentně málo ....

AC Sparta Praha - FC Vysočina Jihlava   2:2  (0:0)

Branky : 74. Lafata, 75. Bednář -  65. Jarošík vlastní, 67. Vaculík

ŽK : Jungr, Karlík, Marek, Vaculík (všichni Jihlava)   Diváci : 11 695

Sparta : Vaclík - Vidlička (70. Bednář), Švejdík, Jarošík, Hybš - Kadlec, Vácha, Hušbauer, Matějovský, Krejčí (53. Kweuke) - Lafata

>>

Vydřená výhra na Bazalech !

20.04.2013 22:30

Sparta, která při rozcvičení přišla vinou zranění o Krejčího, mohla jít do vedení ještě dříve, než se na Bazalech naplnila druhá minuta. Po rohovém kopu se do vzduchu zavěsil Švejdík, ale jeho hlavičku mířící do branky z čáry odvrátil Hable. Domácí svědomitě bránili, díky mnoha nepřesnostem a laciným ztrátám se prakticky nedostali na polovinu soupeře, a tak mohl být Vaclík v klidu. Spartě se dařila kombinace, zejména akcemi přes křídla držela Baník v kleštích. Efekt byl však nulový. Zvláště, když Hušbauer ve dvou obrovských šancích minul. Nejprve hlavou po centru Kadeřábka chyběly hostujícími záložníkovi ke gólovým oslavám jen milimetry, v šestatřicáté minutě pak po přímém kopu Matějovského napálil z hranice velkého vápna míč rovněž vedle. Po obrátce se obraz hry nijak nezměnil. Sparta solidně kombinovala, zejména Hušbauer ve středu pole a Kadlec z levé strany působili obraně Baníku permanentní nebezpečí, ale s vypětím sil Ostrava držela čisté konto. V největší šanci hlavičkoval Lafata vedle, po rohu Matějovského v 68. minutě a následně dělovce Hušbauera čaroval Bárta, který míč směřující pod břevno vyškrábl na roh. Srdnatý odpor Baníku zlomil až střídající Kweuke, kterého do ideální šance po pasu Matějovského poslal v záklonu hlavičkující ostravský zadák Stronati. Kamerunský obr pálil z malého vápna neomylně - 0:1. Baník pak i s uzdraveným Barošem, který naskočil po zranění lýtkového svalu, usiloval o vyrovnaní. Nicméně do vyložené šance se nedostal. Naopak Kadlec mohl definitivně rozhodnout, z odkyté branky však míč vykopnul dobíhající Stronati. Ostrava nedokázala prololomit čekání na gól, který nevstřelila už 396 minut, a tak si Sparta bez větších obtíží odvezla tři body !

FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha 0:1  (0:0)

Branka : 75. Kweuke

ŽK : Frydrych, Droppa - Matějovský    Diváci : 14 774

Sparta : Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Hybš - Vácha, Hušbauer - Kadeřábek (61. Kweuke), Matějovský, Kadlec (90. Polom) - Lafata (89. Bednář)

>>

Sparta ovládla derby a je vládcem Prahy !

13.04.2013 22:00

Exslávista Vácha pozdravil svůj bývalý klub propagační střelou hned v první minutě, po Hušbauerově centru hlavičkoval Kadlec mimo branku. Jinak ale favorit brzy poznal, že sešívaní zahustili střed hřiště a s pomocí velkého důrazu nedají ani metr zadarmo. Červenobílé však dostihlo odpolední znamení z bundesligy. Jejich podzimní hrdina Martin Latka, který jediným gólem rozhodl derby v Edenu, si dal v dresu Düsseldorfu vlastní gól. A stejným způsobem se začalo psát skóre jarního derby. Hušbauer odcentroval před branku, našel sice jen hlavu slávisty Hubáčka, ale ten dezorientován poslal míč mimo dosah gólmana Čontofalského do vlastní sítě. To byla pro odhodlanou Slavii těžká rána. Rudí se začali valit na její branku, zblízka hlavičkoval Lafata, po finální přihrávce natěšeného Hušbauera spálil tutovku Krejčí. Stejně se domácí dočkali... Čontofalský ve 27. minutě podcenil rozehrávku, sparťané se míče zmocnili a Kadlec ho po Lafatově přiťuknutí bez otálení napálil k tyči do sítě. Až poté sparťané zvolnili, slávisté toho však do přestávky nedokázali využít. V páté minutě druhé půle už uspěli. Vošahlík zůstal v šestnáctce trestuhodně neobsazený, přesně zakončil a Spartě rázně ukázal, že ještě nic nemá vyhráno. Odpovědět mohl Lafata, jenže po Krejčího rohu hlavičkoval těsně vedle. Pak domácí kanonýr před odkrytou brankou na míč nedosáhl a do třetice trefil tyč ! Sparta si ale tři body ještě přece jen pojistila. Kadlec vysunul v 84. minutě do sóla Krejčího, který zachoval chladnou hlavu a Čontofalského obstřelil. V poslední minutě se po pěti měsících navíc vrátil na hřiště Jirka Jarošík.

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 3:1  (2:0)

Branky : 19. vlastní Hubáček, 27. Kadlec, 84. Krejčí - 50. Vošahlík

ŽK : Skácel (Slavia)    Diváci : 19 410

Sparta : Vaclík - Vidlička, Švejdík, Polom, Hybš - Hušbauer, Vácha - Kadlec, Matějovský (90. Jarošík), Krejčí - Lafata (85. Kweuke)

>>

Excelující Sparta přejela Sigmu na Andrově stadionu !

06.04.2013 18:30

Dva výprasky v rychlém sledu uštědřila rozjetá Sparta ambiciózním Hanákům na jejich hřišti. Po pohárové výhře v 4:2 je snadno převálcovala i v ligovém duelu. Hanáci se z pohárové konfrontace a tři dny staré čtvrtfinálové lekce vůbec nepoučili. Už po sedmi minutách nechali Kadlece v šestnáctce zcela samotného, ale ten naštěstí pro domácí pálil ve vyložené šanci jen do gólmana Zlámala, po pěti minutách zase se zájmem přihlíželi, jak si Matějovský pohrál s celou jejich obranou, ale slibnou akci do konce nedotáhl. To všechno byl ale teprve začátek předznamenávající další minuty olomouckého utrpení. Po čtvrthodině stáli při Sigmě všichni svatí. Hušbauerova rána zpoza šestnáctky totiž nejprve roztřásla břevnem, Krejčího ránu zastavila o pár desítek sekund později tyč, další Hušbauerův pokus jen těsně míjel bránu. Hanáci v těchto fázích vůbec neexistovali. Vyklidili střed hřiště, k míči se vůbec nedostávali, do osobních soubojů se ani nepokoušeli chodit, pohyb pouze stínovali, fotbal také. Trenér Pivarník se mohl od postranní čáry ukřičet, ale nic nepomáhalo, neboť jeho svěřenci neexistovali a vlastně jen čekali, kdy jejich trýzeň ukončí sparťanská rána z milosti. Ta musela zákonitě přijít.  Ve 28. min. vyškolil Krejčí jak Koutného, tak i brankáře Zlámala. Od postranní čáry hledal Lafatu nabíhajícího do šestnáctky, ale centrovaný míč zapadl do brány. A Sigmě mohlo být ještě hůř. To kdyby takřka vzápětí Zlámal zaváhání nenapravil a nezlikvidoval Kadlecovo sólo, anebo kdyby v 38. min. Vidličkův pokus napodobit od opačné postranní čáry Krejčího neminul jen o centimetry domácí bránu i vzduchem marně plachtícího gólmana.  Po poločase připomínajícím hru kočky s myší tak bylo sparťanské jednobrankové vedení dost hubené. Zase až tolik litovat nemuseli, neboť šest minut po přestávce stačilo Kadlecovi po vyšachování celé olomoucké obrany nastavit před prázdnou bránou nohu a Hušbauerovu přihrávku doklepnout do sítě. Po devíti minutách přišel k druhé trefě stejně snadno a lehce, neboť po Matějovského kolmici mu předložil ideální přihrávku Lafata a letenský mladík střílel zase do prázdné brány. Sparta režírovala utkání k obrazu svému, zatímco otřesení domácí se snažili výsledek alespoň korigovat. Marně, protože ani na ligové scéně na Spartu neměli a jejich konečná porážka byla vzhledem k průběhu střetnutí, šancím, nastřelenému břevnu a tyči a hlavně pak diametrálně rozdílnému výkonu obou celků ještě milosrdná ... !

SK Sigma Olomouc - AC Sparta Praha 0:3  (0:1)

Branky : 51. a 62. Kadlec, 28. Krejčí

ŽK : Schulmeister, Hořava, Doležal, Houska - Vidlička, Vácha    Diváci : 7798

Sparta : Vaclík - Vidlička, Švejdík, Holek (87. Polom), Hybš - Vácha - Kadlec, Matějovský (71. Čermák), Hušbauer, Krejčí - Lafata (82. Bednář)

>>

Lafata rozhodl šlágr a pomohl srovnat bodový krok s Plzní

30.03.2013 22:50

Lavičkovi svěřenci vyhráli zápas jara zaslouženě, neboť byli lepším týmem. Hosté mínili vycházet ze zajištěné obrany a čekat na své příležitosti. Sparta vstoupila do ostře sledovaného duelu daleko aktivněji. Přesněji kombinovala, nešetřila krokem, i do soubojů chodila důrazněji, u většiny odražených míčů byla rovněž dřív, takže si zákonitě vynutila územní převahu, kterou si udržovala celou první půli. Určitě i proto, že touha po vítězství na ní byla mnohem patrnější, než na pasivně hrající a chladně působící Plzni. Zakončení však domácím scházelo, neboť Matějovského střelám chyběla přesnost a Kadlec s Lafatou se nedokázali přes pozornou hostující obranu prosadit. Jen Kadlec hned v samém úvodu obelstil Kovaříka, ale ve slibné příležitosti Kozáčika neprostřelil. Z aktivity a převahy Sparty tak rekrutovaly jen přibývající rohové kopy, které ovšem Plzni problémy nepůsobily. Zato Krejčí jí mohl malér přivodit. Ve 25. minutě ho doslova čítankovou přihrávkou vysunul aktivně a s velkou chutí hrající Matějovský, takže letenský mladík běžel sám na Kozáčika. Tutovky se ale zalekl, takže vypálil už z hranice šestnáctky. Dost ukvapeně a hlavně slabě, a nárok tudíž neměl, neboť Kozáčik jeho obrovsku šanci zmařil. A protože hlavičkový biliár po centru Hybše a pokusu Kadlece způsobil v nastaveném čase v hostující šestnáctce jen zmatky utnuté Lafatovou hlavičkou vedle brány, rozřešení zajímavého duelu v první půli nepřišlo. Sparta ho po přestávce chtěla docílit pokračující územní převahou, Plzeň častějšími a v porovnání s prvním poločasem daleko nebezpečnějšími výpady, jimiž zaměstnávala domácí obranu. Hlavně proto, že se do nich zapojovalo v porovnání s první půlí daleko víc hráčů. Bakoš se po jednom z nich dostal v 55. minutě dokonce do vyložené příležitosti, ale Kovaříkův centr usměrnil  v pádu hlavou jen těsně vedle tyče Vaclíkovy brány. To o třináct minut později si počínal hlavičkující Lafata na druhé straně naprosto neomylně. Plzeňská obrana mu nechala v šestnáctce neskutečně prostoru i času k tomu, aby po Krejčího centru zamířil přesně a nedal Kozáčikovi sebemenší šanci. Hlavičkující Zápotočný mohl sparťanské vedení po deseti minutách pojistit, ale bránu minul, což už ovšem domácí mrzet nemuselo. Přes zvýšenou plzeňskou snahu a hlavně pokus Koláře už totiž uhájili důležité vítězství, jímž svému rivalovi oplatili podzimní prohru a v tabulce se na něho bodově dotáhli.

AC Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:0  (0:0)

Branka : 68. Lafata

ŽK : Řezník, Darida (oba Plzeň)    Diváci : 19.128

Sparta : Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš - Kadlec (90. Vidlička), Hušbauer (88. Kweuke), Vácha, Matějovský, Krejčí - Lafata (81. Bednář)

>>

Sparta díky gólům Krejčího otočila duel v Hradci !

17.03.2013 19:45

Hradec nad Spartou vyhrál oba domácí zápasy po návratu do ligy a k dobrému výsledku měl dlouho nakročeno i tentokrát. V předešlých třech jarních kolech neskóroval, v neděli ovšem střelecké trápení rychle zlomil. Po necelých třech minutách umístil prudký centr z pravé strany do sítě útočník Štěpán. Sparta prvních dvacet minut nevypadala jako tým, který bojuje o titul. Domácí povzbuzeni vedoucí trefou byli poměrně odvážní a přímočaří, žádný z dalších brejků už ale nevyužili. Hosté navíc postupně získávali převahu. Vyrovnat mohl nejlepší ligový střelec Lafata, po standardní situaci mu po dorážce zkazila radost z šestnáctého gólu v sezóně tyč. Od této chvíle Sparta vládla a Hradec se převážně jen bránil. Když už se zdálo, že vydrží s nulou do konce poločasu, hrubě zachyboval Holeš. Pravý obránce za sebe v druhé minutě nastavení první půle propustil lehký centr a hostující Krejčí po kličce umístil míč do pravého horního rohu. Hradec po změně stran v úvodu druhého dějství několikrát zahrozil, gól ale z toho nevytěžil. Neprosadil se Harba, jehož pokus z dobré pozice sedm minut po přestávce chytil gólman Vaclík. Sparta se v dalším průběhu utkání snažila o vítězný gól a domácí bránili cenný bod. Hostující kouč Lavička postupně vyslal na hřiště další útočníky Kweukeho s Bednářem a tlak nakonec přinesl Pražanům tři body. Deset minut před koncem se podruhé v zápase prosadil Krejčí, když střelou ze strany na bližší tyč zaskočil brankáře Lindra.

FC Hradec Králové - AC Sparta Praha 1:2   (1:1)

Branky : 3. Štěpán - 45.+2 a 81. Krejčí

ŽK : Lindr, Jánošík (oba Hradec)    Diváci : 6947

Sparta : Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš (79. Kweuke) - Přikryl (63. Bednář), Vácha, Matějovský, Krejčí - Kadlec (85. Hušbauer), Lafata

>>

Hektickým závěrem zachránila Sparta bod !

10.03.2013 22:30
>>

Lafata tradičně naděloval Jihočechům ... !

02.03.2013 09:00

Nachystáním čtyř gólů v minulém utkání se Slováckem si Kamerunec Kweuke řekl o místo v základní jedenáctce Sparty a na jihu Čech se v útoku poprvé postavil vedle nového parťáka Lafaty. Ačkoliv favorizovaní hosté disponovali v ofenzivě velkou silou, do první velké šance se dostali Jihočeši. Po Javorkově centru donutil nabíhající Hora bránícího Pamiče k hlavičce na vlastní branku a Vaclík musel předvést bravurní zákrok, aby bezbrankový stav uhájil. Letenští se jinak hrnuli do útoku, dokonce tak vehementně, že si Lafata brzy roztrhl trenýrky... Po centrech ze stran chyběl nabíhajícím sparťanům několikrát jen krůček, do velké šance se ale ne a ne dostat. Teprve když se domácí ve 26. minutě nechali strhnout k útočení, Letenští přešli do rychlého brejku a po Váchově centru zasáhl stoper Mchojan v poslední chvíli. Zhuštěná obrana Budějovic jinak dělala Spartě velké problémy. Naopak po Horově centru se k ošemetné hlavičce dostal Javorek. A když pak Pamič vyslal do první tutovky Kweukeho, ten se ve vápně naivně skácel a penaltu si nevymodlil. Teprve čtyři minuty po přestávce se favorit prosadil. Vácha po rohu vysunul do vápna Zápotočného, který ještě vyšperkoval pozici pro Lafatu a dvojnásobný král střelců se zblízka nemýlil. Za Spartu skóroval v lize poprvé. Svoji trefu navíc o čtyři minuty později zdubloval. Po centru Kadlece napálil míč do protipohybu brankáře Daňka a Sparta vedla 2:0. Vítězství Sparty mohlo být i vyšší, Kadlec ovšem své dvě šance neproměnil. Když si pak Vaclík pohlídal prudkou střelu Machovce či volej Táborského, připsal si další zápas s čistým kontem. Letenský gólman už v lize neinkasoval dlouhých 483 minut !

SK Dynamo České Budějovice - AC Sparta Praha  0:2  (0:0)

Branky : 49. a 53. Lafata

ŽK : Mchojan, Machovec (oba České Budějovice)   Diváci : 3652

Sparta : Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Pamič - Kadlec (83. Přikryl), Vácha, Matějovský, Krejčí - Kweuke (76. Bednář), Lafata (87. Polom)

>>

Vydařená jarní premiéra - s Kweukem přišla smršť !

24.02.2013 20:30

Letenští vyrukovali k jarní ligové premiéře v totožné sestavě, v jaké v Londýně málem vyřadili Chelsea. Návrat do domácí reality ovšem zdaleka tak senzační nebyl a koncentrované Slovácko cítilo šanci. Sparta již ve čtvrté minutě se štěstím uvolnila do první šance Lafatu, jenže kanonýr si na Melichárka nepřišel. Hosté odpověděli ze standardky a Kunclovu střelu zdálky musel Vaclík vyrazit na roh. Hosté se museli mít na pozoru, kdykoliv se rozběhli s míčem Krejčí či Kadlec. Bránili však pozorně a ve 29. minutě mohli sami udeřit. Volešák ideálně rozehrál přímý kop a exletenský dlouhán Došek trefil hlavou břevno, navíc Hlúpik z dorážky jen těsně minul branku. Domácí se do přestávky také jedné tutovky dočkali. Reinberk dával z půlky hřiště malou domů tak nešťastně, že vysunul do sóla sparťana Kadlece, ten však trefil jen brankáře. Další šance Doška v poslední minutě první půle pak Spartě důrazně připomněla, že po přestávce ji čeká těžká práce. Ve druhém poločase pokračovalo velké pachtění za gólem, který by Spartu posunul na bodovou úroveň s vedoucí Plzní. Jenže jak už se stalo tradicí večera, po Volešákově rohu měl další šanci hostující Došek a držel se za hlavu, že ji zase spálil. Letenští něco vymysleli až v 61. minutě, jenže ani Kadlec po úniku s Lafatou nemířil přesně. Vysvobození přišlo až s Kweukem. Kamerunský dlouhán čtyři minuty poté, co přišel na hřiště, přistrčil balon ve vápně Zápotočnému a teprve pravý obránce dokázal Melichárka přízemní ranou prostřelit. To byl zlom, po němž Slovácko povolilo. Kweuke si připsal druhou asistenci a Kadlec střelou o tyč pojistil vedení. To však byl teprve začátek. Kamerunec vzápětí trefil tyč a míč do sítě znovu poslal Kadlec. V 81. minutě pak Kweuke završil unikátní sbírku čtyř asistencí. Ve středu hřiště přiťukl míč dalšímu náhradníkovi Bednářovi, který upláchl vstříc dlouhému sólu a své první trefě v rudém dresu.

AC Sparta Praha - 1. FC Slovácko  4:0 (0:0)

Branky : 74. a 77. Kadlec, 67. Zápotočný, 81. Bednář

ŽK : Vácha - Trousil, Mezlík    Diváci : 4566

Sparta : Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš - Matějovský, Vácha - Přikryl (63. Kweuke), Kadlec, Krejčí (83. Jánoš) - Lafata (80. Bednář)

>>

Po bezbrankové remíze v Příbrami přezimuje Sparta na bronzové příčce ...

25.11.2012 20:30

Tak trochu paradox, že proti soupeřům vyhřívajícím se na ligovém výsluní netrpí Příbram žádným ostychem a hraje s nimi rovnocenné partie. Domácí topící se u samého dna tabulky před Pražany žádný respekt neměli, takže fotbalově se jim vyrovnali, pohybem, důrazem, agresivitou a ochotou podstupovat osobní souboje je dokonce předčili. I proto měli k výhře  mnohem blíž ... Hned v 11. min. Hájovský trefil po centru Pilíka břevno Vaclíkovy brány, čtvrthodiny po něm se ocitl po další standardní situaci ve slibné příležitosti Krbeček, ale bránu netrefil. Vůbec největší šanci ovšem nachystali spoluhráči hned po přestávce Wágnerovi. Neuběhlo ani čtyřicet vteřin, když mu po výpadu Krbečka předložil Střihavka přímo ideální balón, ale v šestnáctce zapomenutý Wágner z dvanácti metrů vysoko přestřelil. Sparta, v jejíž sestavě chyběl Jarošík laborující s nataženým svalem a po sedmnácti minutách i zraněný Krejčí, s fotbalem hodně šetřila. Příhrát si pořádně nedokázala, kloudnou akci nevymyslela, Hrušku v příbramské bráně neohrozila. Soustřeďovala se vlastně jen na to, aby se nedopustila chyby v defenzívě a přitom věřila, že snad její chvíle přijde. V 36. min. se sice málem dočkala, neboť Pamič utekl, v šestnáctce hledal Kweukeho, ale tomu chyběl jen krok k tomu, aby skóroval do odkryté brány. Dvacet minut před koncem už kamerunský tank vystřelil, ale trefil jen nohy domácího gólmana Hrušky, čímž příležitosti hostů vyčerpal. A protože na opačné straně se nenechal ani Vaclík překvapit pokusem Střihavky a v samém závěru zlikvidoval i tutovku makedonského legionáře Danoskiho, skončil zápas dělbou bodů. Pro Příbram v jejím momentálním postavení cennou, i když proti neškodné Spartě měla tentokrát určitě na víc ...

FK Marila Příbram - AC Sparta Praha 0:0

ŽK : Danoski, Mišůn, Hájovský (všichni Příbram)    Diváci : 5682

Sparta : Vaclík - Vidlička (71. Skalák), Zápotočný, Švejdík, Pamič (78. Balaj) - Holek - Přikryl, Hušbauer, Matějovský, Krejčí (17. Kadeřábek) - Kweuke